Облік витрат матеріальних потоків на виробництві

Категории
Дуже часто на виробництві виникає задача обчислення витрат матеріальних потоків, які забезпечують виконання технологічного процесу. Для нашої компанії, яка займається впровадженням рішень ефективного споживання пари на виробництвах, таким матеріальним потоком найчастіше є насичена пара. Хоча ми розуміємо, що насиченою парою виробництва не обмежуються. Так само вимірюванню витрати може підлягати конденсат, який повертається із технологічного процесу в котельню або природний газ, який використовується як паливо для парового котла тощо.

Очевидно, що для оцінки ефективності використання пари до та після впровадження рішень нашою компанією, потрібно вимірювати кількість пари, яка використовується технологічним процесом. Для вимірювання витрат використовуються витратоміри, але вони показуються лише миттєву витрату або загальну накопичену витрату з моменту початку вимірювань. Але цих показів недостатньо, оскільки важливо мати інформацію щодо затраченого ресурсу в розрізі години, дня, тижня, місяця або іншого довільного проміжку часу.

Таким чином виникає потреба в інструменті, який дозволить зберігати покази з витратомірів та по ним формувати інформацію щодо використання виробництвом різноманітних матеріальних потоків. І наша компанія розробила такий інструмент. Програмний комплекс ART-Flow-Calculator. Він створений на базі двох найновітніших інструментах для збереження даних реального часу та їх візуалізації – InfluxDB та Grafana.
     
InfluxDB – це база даних часових рядів. Вона створена для того, щоб ефективно зберігати та обробляти покази з датчиків технологічних параметрів, наприклад, витрата пари. Такі бази даних надають зручний інструментарій для обробки даних. Наприклад, дуже просто за показами миттєвої витрати пари обчислити чисельними методами інтегрування загальну витрату пари за будь-який період часу: 


Grafana – це інструмент для зручної візуалізації даних, які збережені в базі InfluxDB. Вона зарекомендувала себе у тисячах застосувань і дає можливість конструювати зрозумілу інфографіку. Таким чином зв’язка InfluxDB та Grafana дозволяє зберігати, обробляти та відображати дані, які отримуються із датчиків технологічних параметрів.

Так само дуже просто перетворити графік миттєвої витрати на графік накопиченої витрати за кожну годину обраного діапазону часу:

Доступ до візуалізації здійснюється через звичайний веб-браузер, таким чином не потрібно встановлювати на робочі комп’ютери експлуатаційного та відповідального персоналу важкі та дорогі програмні комплекси. Доступ можна надавати різним користувачам, таким чином кожна зацікавлена особа матиме саме ту, інформацію, яка його цікавить. Наприклад, оператору важливі поточні значення, бо вони відображають те, що з системою зараз. Майстер зміни цікавиться погодинною динамікою, бо з нього за продуктивність цеху питають. А головний енергетик має звітувати перед керівництвом, тому йому зручно мати чарівну кнопку «скільки ми за місяць спожили і скільки заробили».

У загальному випадку архітектура системи від витратоміра до готової інфографіки по витраченим ресурсам матиме такий вигляд:

Покази з витратомірів надходять через проміжні шлюзи в базу даних, де з ними відбувається обробка для того, щоб потім їх показувати кінцевим користувачам через Grafana. Для такої архітектури на підприємстві має бути локальна мережа, щоб зробити систему більш розподіленою, так як витратоміри можуть знаходитися в різних місцях виробництва. Звичайно, відсутність локальної мережі не унеможливлює впровадження комплексу ART-Flow-Calculator. У цьому випадку спеціалісти компанії «Артезія» зможуть запропонувати інакший варіант архітектури системи.

Видео в Ютуб:

Комментарии
Пока нет отзывов
Написать комментарий
Имя*
Email
Введите комментарий*